اطلاعات کامل در مورد کربلا و نجف و تور کربلا

خدمات تور کربلا : بلیط رفت و برگشت ، اخذ ویزا ، اقامت در هتل به همراه صبحانه ناهار شام ، آشپز ایرانی، مدیر و مداح مجرب ، بیمه مسافرتی ، ترانسفر فرودگاهی ، گشت کاظمین و سامرا و زیارات دوره ای کربلای معلی ( خیمه گاه ، تل زینبیه، مقام آقا امام زمان (ع) و …) و نجف اشرف (مسجد سهله، مسجد کوفه، وادی السلام و …)

توضیحات:

هزینه عوارض خروج از کشور در تور بر عهده مسافر میباشد.

به دلیل طولانی شدن صدور روادید عراق ، لطفا حداکثر ۴ روز قبل از سفر مدارک لازم را تحویل کارگزار دهید.

مشخصات تور اعم از نام هتل ، نحوه ورود و خروج و همچنین ساعت حرکت ۴۸ ساعت قبل از سفر به اطلاع مسافر خواهد رسید.

کنترل گذرنامه و اعتبار آن بر عهده رزرو کننده بوده و در صورت ممنوع الخروج بودن مسافر هیچ گونه مسئولیتی بر عهده آژانس نمی باشد ضمناً هیچگونه وجهی مسترد نخواهد شد.

مدارک مورد نیاز: اصل گذرنامه با ۶ ماه اعتبار + یک قطعه عکس.

شماره  تماس جهت هماهنگی ، رزرو تور ها

09359937720

شهر کربلا

کربلا از شهرهای کشور عراق و از سرزمین‌های مقدس و پراهمیت نزد شیعیان است. اهمیت این شهر بیش از هر چیز به سبب وقوع شهادت امام حسین (ع) ویارانش در واقعه ی عاشورا و نیز وجود حرم امام حسین و حضرت عباس (ع) در آن است. شیعیان از سرتاسر جهان برای زیارت در مناسبت‌های گوناگون به این شهر می‌آیند. اوج این حضور در ایام عزاداری محرم و صفر و به‌ویژه در مراسم اربعین است که گروه‌های مختلف با پای پیاده به کربلا می‌آیند. 

 

 

گروه زیارتی فرات مجری مستقیم تورهای نجف و کربلا

موقعیت جغرافیایی شهر کربلا

کربلا مرکز استان کربلاست. این استان از شمال به استان الا نبار، از جنوب به استان نجف، از شرق به استان بابل و از غرب به بادیه شام و عربستان سعودی محدود می‌شود. شهر کربلا بر کنارهٔ صحرا، در جنوب غربی رودخانه فرات و در میان منطقه‌ای آبرفتی، که به «سواد» مشهوراست، قرار دارد. این شهر در فاصله ۱۰۵ کیلومتری در جنوب غربی بغداد واقع‌شده است.

مزارات کربلا

 علاوه بر حرم امام حسین و حضرت عباس در کربلا مزار و مدفن جمع زیادی از مشاهیر و بزرگان است که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

مزار یاران امام حسین علیه‌السلام، عمده یاران امام حسین علیه‌السلام که در واقعه عاشورا به شهادت رسیدند، در نزدیکی امام حسین (ع) دفن شده‌اند، اما برخی از آنان به

دلایل مختلف در اماکن دیگر دفن شده‌اند که عبارت‌اند از:

حر بن یزید ریاحی

قبیله وی، جنازهٔ او از میدان جنگ خارج کرد و در روستایی در نُه کیلومتری غرب کربلا به خاک سپرد؛ همان‌جا که امروزه به سبب وجود قبر او به «روستای حرّ» معروف است. بارگاه وی در  ۳۷۰ ق به دستور عضد الدوله دیلمی ساخته شد و در  ۹۱۴ ق شاه اسماعیل صفوی، پس از زیارت قبر وی، دستور تجدید بنای آن را صادر کرد.

عون بن عبداللّه

در کنار اتوبان کنونی کربلا – بغداد، مزار باشکوهی است که متعلق به عون بن عبدالله است. بنا بر روایتی، وی همان عون بن عبدالله بن جعفر طیار فرزند زینب کبری (س) است که در روز عاشورا به شهادت رسید؛ اما بنا به روایتی دیگر، اینجا مزار عون بن عبداللّٰه یکی از افراد امام حسن مجتبی (ع) است و این صحیح‌تر به نظر می‌رسد؛ زیرا باید عون نیز در کنار سایر شهدا دفن شده باشد.

طفلان مسلم

در اتوبان کربلا – بغداد، در فاصله ی  ۳۰ کیلومتری کربلا، درحومهٔ شهرکی به نام مصیب مزار و مرقد طفلان مسلم بن عقیل قرار دارد.

مقام ها

مقام امام صادق علیه‌السلام

در اطراف حرم امام حسین علیه‌السلام، در زمینه‌ای معروف به جعفریات، قبه و زیارت گاهی وجود دارد که گفته می‌شود امام صادق علیه‌السلام هنگام زیارت امام حسین علیه‌السلام در آن مکان با آب نهر فرات غسل زیارت می‌کرد. این نقطه در ساحل غربی نهر علقمه قرار دارد و گنبد این مقام با کاشی مزین است.

مقام حضرت مهدی (عج)

در سمت چپ نهر حسینیه کنونی، در ورودی کربلا و راه مقام امام صادق علیه‌السلام، بقعه و مقامی است که گنبد بلندی دارد. این بقعه به یاد و نام حضرت بقیه اللَّه بناشده است.

مقام زین‌العابدین علیه‌السلام

در ابتدای قرن سیزده (۱۲۱۷ ق) ابوطالب خان، جهانگرد معروف، به خیمه‌گاه یا مقام زین‌العابدین اشاره می‌کند که همسر آصف الدوله بنایی روی آن احداث کرده بود. این مقام ظاهراً در کنار بیمارستان امام حسین علیه‌السلام امروزی است و برخی آن را محل اصلی خیمه‌گاه می‌دانند.

عالمان و سادات

از دیرباز به سبب قداست این مکان، در داخل و خارج حرم، ده‌ها تن از عالمان و روحانیان و سادات به خاک سپرده شدند که برخی از آنان قبر و نشان مشخصی دارند ازجمله: برخی از فرزندان امامان یا نواده‌های آن‌ها درجاهای مختلف کربلا، در داخل و یا پیرامون آن شهر، دفن هستند ازجمله:

محمد بن نبی بن کاظم علیه‌السلام

وی نوه ی گرامی امام کاظم علیه‌السلام است که در میان عرب‌ها به امام نوح شهرت دارد و در منطقه «طویرج»، دوازده کیلومتری کربلا، دفن است. 

اخرس بن کاظم علیه‌السلام

محمد بن ابی الفتح مشهور به «الا خرس»، از نواده‌های امام موسی بن جعفر علیه‌السلام، در محله‌ای به نام الابتر در اطراف کربلا به خاک سپرده‌شده است. در آن محل زیارتگاهی بناشده و زائران زیادی به آنجا می‌روند.   سادات آل خراسان در نجف به الا خرس منسوب هستند.

سید احمد ابوهاشم

نسب وی با چند واسطه به امام موسی کاظم (ع) می‌رسد. سید احمد در شمال غربی منطقه شفائه (در  ۲۵  کیلومتری آن) دفن شده و مزار و گنبد و صحن دارد و گنبد آن با کاشی‌های آبی مزین شده است.

ابن حمزه

عمادالدین ابو محمد بن علی بن حمزه بن حسن بن عبید اللّٰه بن عباس بن علی علیه‌السلام، مشهور به ابن حمزه و از نواده‌های حضرت عباس علیه‌السلام است. وی از عالمان بزرگ و فقیهان برجسته و راویان حدیث بود و در قبرستان قدیمی کربلا، که امروزه در جنوب شرقی آستان حضرت ابوالفضل کنار بزرگراه کربلا – طویرج قرارگرفته، دفن شده است.

ابو احمد حسین بن محمد ( ۳۰۴ ق –  ۴۰۰  ق)

نسب او با سه نسل به امام موسی کاظم علیه‌السلام می‌رسد. وی پدر گرامی سید رضی و سید مرتضی است.

سید رضی ( ۳۵۸ ق –  ۴۰۶  ق)

سید رضی از عالمان شیعه در قرن چهار هجری و گردآورنده نهج‌البلاغه است. او در کنار پدر و برادرش در نزدیکی قبر سید ابراهیم مجاب در رواق غربی حرم دفن است.

سید مرتضی ( ۳۵۵ ق –  ۴۳۶ ق)

سید مرتضی یا شریف مرتضی، از عالمان و فقیهان بزرگ شیعه در قرن چهار هجری و صاحب تألیفات زیادی است.

ابن فهد حلی ( ۷۵۸ ق –  ۸۴۱  ق)

قبر شیخ احمد بن محمد بن فهد، فقیه بزرگ امامیه، در غرب خیابان باب القبله، داخل مسجدی قرار دارد که به نام او معروف است. وی خانه‌اش را برای زائران به‌عنوان منزلگاهی وقف کرده بود و پس از مرگش او را در همان خانهٔ خود به خاک سپردند. شاه‌عباس در  ۱۰۳۳ ق باغ جنوب قبر ابن فهد را به‌صورت مسجدی درآورد و آن را کاشی‌کاری کرد و گنبدی روی قبر وی برپا ساخت.  

 شیخ یوسف بحرانی ( ۱۱۰۷ ق –  ۱۱۸۶  ق)

شیخ یوسف آل عصفور بحرانی، صاحب کتاب الحدائق الناضره، در رواق شرقی حرم دفن شده است. وی به همراه سید علی طباطبایی و وحید بهبهانی در یک مقبره آرمیده‌اند.

علامه وحید بهبهانی ( ۱۱۱۸ ق –  ۱۲۰۵  ق)

شیخ محمدباقر بن محمد اکمل مشهور به وحید بهبهانی، از عالمان بزرگ شیعه در قرن دوازده هجری است. وی در رواق شرقی حرم دفن شده است. او در کربلا رهبری و مرجعیت شیعیان را بر عهده داشت.  

سید کاظم رشتی ( ۱۲۱۴ ق – ۱۲۵۹ ق)

سید کاظم بن قاسم حسینی رشتی از شاگردان شیخ احمد احصایی است. قبر وی در رواق شرقی حرم است.

سید احمد بن سید کاظم رشتی

سید احمد بن سید کاظم رشتی در  ۱۲۹۵ ق به قتل رسید و در رواق شرقی حرم، کنار پدرش، به خاک سپرده شد.

شریف العلماء (-۱۲۴۶ ق)

محمد شریف بن حسن آملی، از عالمان بزرگ شیعه، و استاد شیخ مرتضی انصاری است. وی در سمت جنوب شرقی آستان، دریکی از کوچه‌های فرعی خیابان امام حسین علیه‌السلام دفن شد و دارای بقعه بود که امروزه ازمیان‌رفته است.

سید علی طباطبایی

سید علی طباطبایی، صاحب کتاب ریاض المسائل در فقه است. وی در رواق شرقی حرم خاک شد. او دیوار شهر کربلا را بنا کرد. فرزند او به سید محمد مجاهد معروف است.

مجاهد ( ۱۱۸۰  –  ۱۲۴۲  ق)

سید محمد مجاهد فرزند سید علی طباطبایی صاحب ریاض   و نوهٔ دختری مرحوم علامه بهبهانی، صاحب کتاب مفاتیح و مناهل است. او به سبب حضورش درصحنه نبرد با روس‌ها، به مجاهد معروف شد. قبرش در بین‌الحرمین کربلا دارای گنبد و ضریح فولادی بوده است که در توسعه کنونی ازمیان‌رفته است.

شیخ محمدتقی شیرازی (- ۱۳۳۸  ق)

شیخ محمدتقی شیرازی از مراجع بزرگ شیعه و از رهبران قیام مردم عراق علیه سلطه انگلستان ( ۱۹۲۰  م) است که با مجاهدت‌های خود، سلطه و نفوذ انگلیس را در عراق از بین برد. او را در ضلع جنوب شرقی صحن در مقبره اختصاصی خود دفن کردند. در  ۱۲۶۳ ق، هنگام توسعهٔ صحن، بقعه‌ای به نام «ایوان شیرازی» به مساحت دویست متر در کنار آن قبر بنا شد که محل تدریس و تحصیل طلبه‌ها شده بود ولی به دستور رژیم بعث تعطیل شد.

خاندان قزوینی (مجتهد قزوینی)

در داخل صحن و در مسیر صحن امام حسین علیه‌السلام به سوی صحن ابوالفضل العباس یعنی باب قاضی الحاجات در حجره‌ای سه تن از خاندان مجتهد قزوینی دفن شده‌اند:

آقا سید ابراهیم بن محمد مجتهد قزوینی صاحب ضوابط الاصول (۱۲۶۲ ق-)

آقا سید مهدی مجتهد

شیخ محمدحسین قزوینی (- ۱۲۸۱ ق).

در دالان صحن کوچک همین مکان قبر شیخ‌الاسلام قزوینی واقع است.

شیخ عبدالحسین تهرانی

شیخ عبدالحسین تهرانی از فقیهان و عالمان معاصر بود که دریکی از حجره‌های سمت غربی صحن خاک شده است.

سید عبداللّه بحرانی

سید عبداللّه بحرانی عالم و فقیه و مؤلف الافاضات الحسینیه و شرح مختصر النافع علامه حلی است که در رواق ابراهیم مجاب به خاک سپرده‌شده است.  در کنار او فرزندش سید محسن و نوه‌اش سید محمد بن سید محسن، صاحب کتاب‌های الفصول البهیه فی بعض الاخبار الحجج المرضیه و هدایه العباد، دفن شده‌اند.

صاحب ضوابط

سید ابراهیم بن محمدباقر موسوی قزوینی حائری عالم بزرگ شیعه و معروف به صاحب ضوابط، در میدان مقابل باب الشهداء دفن است. تألیف او در باب فقه شهرت دارد.

خاندان برقانی

چند تن از خاندان برقانی، که همه از عالمان بزرگ و از فقیهان شیعه بوده‌اند، در رواق غربی حرم (رواق بالاسر) به خاک سپرده‌شده‌اند. معروف‌ترین آن‌ها ملأ محمدعلی برقانی است که در  ۱۲۷۱ ق از دنیا رفت. وی تألیفات فراوانی در فقه و تفسیر دارد. دیگر فرزندش میرزا عبدالوهاب از عارفان و فقیهان عصر قاجار بود که در  ۱۲۹۴ ق فوت کرد. قبر ملأ علی برقانی متوفی  ۱۲۶۹ ق نیز در این مکان واقع است.  

سید مرتضی طباطبایی

سید مرتضی فرزند سید محمد طباطبایی حسینی بروجردی پدر سید مهدی بحر العلوم است که در  ۱۲۰۴ ق از دنیا رفت. او را در رواق شرقی حرم به خاک سپردند.

خاندان آل کمونه

چند تن از مشاهیر خاندان آل کمونه در زیرزمین خزانهٔ جواهر آستان، بین رواق پادشاهان و مسجد آستان حسینی، دفن هستند. این افراد از عالمان و ادیبان کربلا بودند؛ ازجمله شیخ مهدی کمونه (ف  ۱۲۷۲ ق) کلیددار آستان، شیخ میرزا حسن کمونه (ف ۱۲۹۲ ق) هم‌چنین برادرش که پس از او به تولیت آستان رسید و نیز شیخ محمدعلی کمونه (ف  ۱۲۸۲  ق)، که از شاعران شیعه بوده است.  

سید هاشم حداد

قبر وی در وادی الصفای کربلا است.

گروه زیارتی فرات مجری مستقیم تورهای نجف و کربلا

قبور پادشاهان و رجال سیاسی

پادشاهان آل‌بویه

چند تن از پادشاهان آل‌بویه در صحن حرم امام حسین دفن شده‌اند. در زمان‌های پیشین، بقعه‌ای بر فراز قبر آنان وجود داشت که در  ۱۲۶۸ ق تخریب شد. 

مظفرالدین شاه

وی از پادشاهان قاجار است که فرمان مشروطیت را در  ۱۳۲۴ ق صادر کرد و در همان سال از دنیا رفت. بر اساس وصیتش او را در کربلا به خاک سپردند. قبر وی داخل رواق پادشاهان است.

محمدعلی شاه

محمدعلی شاه فرزند مظفرالدین شاه از پادشاهان دورهٔ قاجار و از مخالفان مشروطه است که به سبب به توپ بستن مجلس شورای ملی شهرت دارد. وی در  ۱۳۴۱ ق از دنیا رفت و در کنار قبر پدرش دفن شد.

احمدشاه

احمدشاه فرزند محمدعلی شاه و آخرین پادشاه سلسله قاجار است که در دوران وی کودتای  ۱۲۹۹  رضاخان به وقوع پیوست. او در  ۱۳۴۸ ق از دنیا رفت و در کنار قبر پدرش به خاک سپرده شد.

امیرکبیر

میرزا تقی‌خان هزاوه‌ای مشهور به امیرکبیر، صدراعظم معروف ناصرالدین‌شاه است که به دستور وی در  ۱۲۹۸ ق در حمام فین کاشان به قتل رسید و در رواق پادشاهان به خاک سپرده شد. در کنار قبر وی فرزندش ساعد الملک و برادرش می‌زا حسین‌خان دفن شده‌اند.

معیر الممالک

دوست علی خان معیر الممالک، رییس ضراب‌خانه و امور دارایی عصر ناصری، در داخل رواق دفن است. قبر او در اتاقی کوچک و آینه‌کاری شده قرار دارد.

حاجی میرزا آغاسی

از وزیران عصر محمدشاه قاجار است. او را در رواق پادشاهان به خاک سپردند.

ظل السلطان

 ظل السلطان فرزند ناصرالدین‌شاه و حاکم اصفهان در عصر ناصری و مظفری است. قبر وی در رواق پادشاهان قرار دارد. 

علاوه بر خاندان قاجار شاهزادگانی از هند نیز در حرم مدفون‌اند که معروف‌ترین آنها زاهدالدین شاه و سلطان برهان نظام شاه‌پسر سلطان احمد هندی است.

مساجد کربلا و حسینیه‌های کربلا

شهر کربلا بیش از یک‌صد مسجد دارد که معروف‌ترین آنها عبارت‌اند از: مسجد رأس الحسین (ع)، مسجد عمران بن شاهین، مسجد شهید ثانی، مسجد سردار حسن خان، مسجد ناصری، مسجد شهرستانی، مسجد حمیدیه، مسجد سید علی‌نقی طباطبائی، مسجد کبیس، مسجد شیخ یوسف بحرانی، مسجد شیخ خلف، مسجد اردبیلی‌ها، مسجد حاج نصرالله، مسجد خیمه‌گاه.با توجه به اینکه کربلا شهری زیارتی است و از طریق تور کربلا سالیانه صدها هزار مسلمان از سرتاسر کشورهای شیعه‌نشین برای زیارت به این شهر مقدس مشرف می‌شوند، از این رو بسیاری از مردم شهرهای گوناگون به ساختن حسینیه و زائرسرا پرداخته‌اند و تعداد حسینیه‌ها در این شهر به بیش از یک‌صد حسینیه می‌رسد که مهم‌ترین آنها متعلق به ایرانیان است مانند: حسینیه تهرانی‌ها، اصفهانی‌ها، مازندرانی‌ها، قمی‌ها و آذربایجانی‌ها و ده‌ها حسینیه دیگر که قسمت عمده این مراکز در سال‌های اخیر منهدم و ویران‌شده است.

در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد تور هوایی کربلا ، تور کربلا  اقساطی،  بلیط نجف، هتل های کربلا، هتل های نجف و یا نرخ تور هوایی کربلا و نجف در ایام مختلف سال با ما در تماس باشید.